mitt 282:a RW Blogginlägg
”You dont have to say you love me/Just be close at hand” (Dusty Springfield)
-Är på träningsläger i Cypern med frugan. + 32 grader och sol. Bra mat och hotell. Fotboll, podcast, musik och vila. Så här ser en dag ut:
07.30 Rask promenad 45 min
08.20 Frukost
09.00 Vila, läsa dagens tidning,lyssna på podcast
10.00 Cykla till en strand, sola bada
12.00 Lunch
12.30 Vila, kolla sociala medier, ta selfies,lyssna på musik
14.00 Bad i poolen, sol och vila
17.00 Cykla till en backe och endera backträning 8 x 70 sek eller 10 x 50 sek
18.00 Cykla till hotellet och köra styrka (100 sqats med gummiband runt knäna, benlyft,bröst,armar mm
19.00 Middag (tomater och löksallad + mixed grill eller pasta
21.00 Fotboll
23.00 sömn
-Jämtland har en egen president i Evert Ljusberg. Han är en man med sunda värderingar. Snart gör vi vår 16:e Storsjöyran på raken (Kraftwerk, Thåström, Zara Larsson , Ziggy Marley, The Vaccines, Wolfmother, Docenterna mfl)
-Ronaldos målgest att klia sig på hakskägget och låta som en get är en passning till Messi. Get är ju Goat på engelska. Det står för ”Greatest of all time”. Messi har tydligen gjort nån reklam i ett getstall med den kopplingen. Ja ja. Ronaldo har börjat grymt bra med 4 mål på två matcher medans Messi har noll.
-Nivas VM resa del 1-10 är 6 magiska minuter på aftonbladet.se. Han hittar nya detaljer varje dag. Nyss hyllade han det nyblivna ligalaget från Krasnojarsk och deras speciella matchtröjor.

-Stackars Jimmy Durmaz och det hat på sociala medier han fick utstå efter frisparken han orsakade innan Tysklands segermål. Men som nån så pricksäkert skrev på Instagram ”Hatet mot Jimmy Durmaz och Hanna Marklund. Det är samma människor. Rasism och kvinnohat går hand i hand”
-Jag testar 7 dar utan sötsaker också. Det märks på underhudsfettet. Snart ser jag ut som en grekisk staty. Fast brunare.
-Malin inledde med 3 segrar och 2 tredjeplatser på försommaren. Och var preparerad för en snabb halvmara i Skellefteå. Då slog sommarförkylningen till. Satan i gatan. En veckas vila och börja om lite grann. Säsongen är lång.
-Patrik Yderberg (Springtimes VD) har fixat ett grymt VM tips där han uppdaterar ställning varje dag. Jag kan mest fotboll av alla men ligger på 16:e plats av 25?. Otur och övertidsavgöranden kombinerat med att alla andra chansat med tärningar och typ ”kommer det en blå bil som blir det en 1:a. Är det en vit blir det kryss osv”. Lugn Patrik, Joel, Thomas och ni andra. Sist är Anders Forselius. Han trodde det var bandy-VM?!
-Skönt med sommarlov men jag hade ett underbart bra år med mina elever och kolleger. Så det blir kul till hösten igen att träffa nya och gamla elever. Förhoppningsvis många från min gamla skola Bräntbergskolan) Jag kommer starta igång en löpgrupp varje onsdag även detta år samt anordna löploppet Minervaloppet. Pulsträning, friluftsliv och massa annat.
-Vinymässigt är det lugnt på sommaren så det blir spellistor och lyssna ikapp på plattor man ej hunnit med. Intressant nu är väl Lykke LI, Petter och Jonny Marr från The Smiths.
-Testa nu några av följande pass i två veckor. (Helst nån variant varje dag)
- Backe 8 x 70 sek i milfart. Gå nerför
- 100 squats med gummiband runt smalbenen som pressas utåt
- Raska morgonpromenader eller lätt jogg 40-50 min innan frukost
- Häng ballonger och serpentiner i kökslampan. Sen äter du kladdkaka och ligger på liggunderlag och kramas.
- Spring 3 x 400 m i maxfart. Med 3 min vila
- 100 kettlebellssvingar och 100 vristhopp
- 5 yinyogaövningar (googla eller kolla Peppes instagram)
-Jonas Buud är på gång igen. Nyss vann han ett Ultralopp i Älvdalen. Man skulle springa en runda på 6.7 km med omstart varje timme. Så höll man på tills alla klivit av. Jonas sprang 26 varv. Totalt 17.4 mil på 27 timmar (med vilan inräknad) Varv 26 gick i 4.30 min/km. Galet bra vilja och uthållighet. Fru Zandra klippte 6 varv innan hon blev servicetekniker åt maken.
-Hur rankar man den bästa löparprestationen? Vad säger Södergård, Szalkai och ni andra?
- 10000 m herrar 26.17 min (2.37 min/km) Kenisa Bekele
- 10000 m damer 29.17 min(2.56 min/km) Almas Ayana
- 5000 m herrar 12.39 min (2.32 min/km) Gebrselassie
- 5000 m damer 14.11 (2.50 min/km) Dibaba
- 100 km herrar 6 tim 10 min (3.44 min/km) Daniel Richie
Veckans Hasse:
Trender kommer och går men innehållet består. Eller som en gammal kollega till mig brukade säga ”utvecklingen går med stormsteg fram och tillbaka”. Här är en spaning gällande förr och nu för några olika träningstrender:
Nu |
Då |
Traillöpning – löpning på smala stigar, över stock och sten |
Terränglöpning |
”Norska intervaller” / ”Björgen intervaller” – d.v.s. 4 stycken intervaller som löps i 4 minuter |
”4-minutersintervaller” – kort och gott |
Barfotalöpning |
Barfotalöpning, syftande till att stärka fötterna för spikskolöpning t.ex. genom att jogga / köra stegringslopp barfota på gräs. |
Myslöpning |
”Köra-skiten-ur-sig” (myslöpning fanns inte förr i tiden) |
Multisport – bära tungt, sova lite, äta frystorkat, strapatser i skog och mark |
”Lumpen” |
Var det bättre förr? Eller kanske ligger det något i det folklivsfanatikern Job Andersson från ”Mammas nya kille” brukar säga:: ”Du vet förr i tii’n… då var dom ju dum i huv’e’ nå’ jääävulskt”
Du måste vara inloggad för att kommentera. Logga in