Mitt 95:e RW Blogginlägg
– ”Den där pojkan jag aldrig kände / Som gick på gator jag aldrig såg/ och tänkte tankar jag aldrig tänkte/ Under ett tunt och flygigt hår” (Kent)
– Alex Schulman är bra på många sätt. Men han var irriterad att alla journalister gav Håkan Hellström fem plus på Ullevi ?! Varför ingen vågade såga Håkan mm. Jag fattar inte riktigt. Konserten var tre timmar lång med alla låtar som folk gillar. Det var nästan 70000 på Ullevi och han bjöd på sig själv med mellansnack och gästartister. Vad är problemet? Jag har sett Håkan 11 ggr live och det har varit mycket bra konserter varje tillfälle. Han sjunger bättre för varje år och uppträder ödmjukt. Fortsätt fundera Alex Schulman….
– Fotbolls VM är underbart på alla sätt. (Utom matcherna som börjar 00.00) En hel del skrällar så här långt. Jag lider med Spanien och England faktiskt. Spanien borde kanske skola in några yngre spelare, men skall ha stor respekt för deras 3 titlar och tiki-taka spel. England har föryngrat under Roy Hodgsons korta era och har nåt på gång men…
– Om man tar del av de olika landslagens förberedelser inför VM så ser man att många lag har lagt mycket fokus på fysiken. Dom löper som tusan i 90 min (trots värmen) De flesta spelarna är väldigt vältränade.
– Malin sprang sitt 10:e lopp denna säsong. Och satte sitt 10:e pers! Ett banlopp i Skellefteå på 5000 m och hon sprang imål på 17.35 ! Efter 5 ganska jämna kilometerpasseringar. Hennes träningspass på bana de sista 10 dagarna pekade mot 17.45-50, men 17.35 var bättre. En stege 2000 m (7.00) + 1500m (5.03) + 1000 m (3.16) samt In and outs 3000 m (10.37) fick henne att lyfta ännu mer. Nu springer hon 3000 m på personliga rekordens kväll på måndag. Jag tror på 10.10 men kanske……

– Min egen träningsvecka har varit bättre än den förra. Ett pass löpning i slalombacken, ett pass 45-15, crosstrainer, roddmaskin och styrka. Igår tänkte jag testa Ed Eystone -testen igen (spring så långt du hinner på 6 min) Förr i tiden hann man ju över 2000 m. Men ifjol hade jag 1720 m som 55 åring. (ca 3..30 fart) Igår inledda jag med 1480 m (4.02 min/km)!! Uselt och surt. Jag körde några 45-15 och hade tänkt åka hem och bryta ihop. Men Dr Eriksson dök upp och gav mig hopp. Då körde jag en test till och hann 1520 m (3.58 min/km) Då kändes det lite bättre.
– Duschade, tog på mig mina svart Lee-jeans, min gråa Tiger of Sweden tröja, min nya grå-blå Neuw jeansjacka och mina grå Vagabond ökenkängor. Då kändes det bättre. Champagne och jordgubbar samt grillat och några öl hos Rogga höjde humöret ännu mer. Lite vinylspelande, boule (jag är i den åldern) och fotboll gjorde kvällen bra.

– Satsade 50:- på Costa Rica seger mot Italien (vann 400:-) satte 50:- på att Luis Suarez blir första målskytt mot England (vann 370:-) Skall köpa nåt fint för vinsten.
– Har läst en tredjedel ur Jan Gradvalls nya bok ”Nyponbuskar…”. Han skriver otroligt bra. Så här beskrev han hur det är att komma in på skivaffären Peckings i London ” Att höra reggae i MP3 format från en dator är som att äta djupfryst pizza från Lidl. Men att höra reggae strömma ut från högtalarna inne på Peckings är som att äta stenugnsbakad pizza i en gränd i Neapel”!
– Jag stötte på Jan Gradvall i tisdags när jag hälsade på sonen och sambon Linn i Stockholm. Men jag vågade inte stanna honom och säga nåt. Under armen hade jag 42 vinylskivor jag fått av min kompis Per Dahne. Det hade varit ett fint diskussionsämne med Gradvall. Men som sagt, jag är 56 år och har lite hyfs trots allt.


– sön-tors skall jag jobba på Umeå IK.s talangskola med 165 talangfulla flickor. Bra program med teknikträning, fys, teori, gruppövningar mm. Flera A-lagsspelare deltar samt nästan hela det lovande F17 laget.
– Erik Niva (Sveriges i särklass bästa sportkrönikör) skrev en fantastisk text om Uruguay och lagkaptenen Diego Lugano. När Uruguay förlorade playoff matchen mot Australien 2005 och missade VM i Tyskland, så mötte Diego Luganos pappa honom på flygplatsen. Inte för att trösta, utan för att uppfostra honom. Innan dom åkte hem så skjutsade pappan honom in till staden Montevideo och lät Diego gå runt och se hur folk mådde efter förlusten. Det var begravningstämining i hela stan, med barn som gick med nedböjda huvuden till skolan, bussarna körde runt med radion avstängd.Total tystnad. Då förstod Diego vad fotbollen betyder för landet. (läs hela texten i AB)
– En säsong av Killing med Joel Kinnaman finns på Netflix! Och dessutom har vi just sett klart säsong 2 av ”Orange is the new black”. Till min glädje upptäckte jag 8 nya avsnitt av Beaking Bad också. Tur att vi lärare har sommarlov.
– Peppe springer på och lägger ut bilder på Instagram i bar överkropp. Szalkai ligger lite lågt men var på midsommarfest hos Midnattslopps-generalen Göran Quarfordt såg jag. Många av Tyresöspelarna har fått nya klubbar (jag har skrivit sommarprogram åt 5-6 stycken) Hans Eriksson (Sveriges bästa SO-lärare ni vet) köper nya golfklubbor och jobbar med fysen. Mina Springtime/Runners/Womans Health kolleger tränar och är flitiga på sociala medier. Allt är som vanligt.
– Lisa Klinga (ytterback i Tyresö) tyckar att jag är cool. Det är bra för min hemsida www.ödmjuk.nu

– Team Nordmark (Micke och Hugo) har fått in över 100000:- i sin insamling. Jag skickade igår en tröja till lilla Hugo som en inspiration. ”Hugo är en hjälte” Kram LG Skoog
– Många av mina adepter är inne i Lidingöloppsträning nu. Jag har skrivit om loppet i förra numret och kommande nummer av RW. Även dotter Malin skall testa 30 km. Jag minns de flesta av mina 16-17 lopp.(Cedric Schwartsler har hittat tider och placeringar till alla under 2 tim) Jag pendlada mellan 1.43 och 1.54 på mina 16-17 lopp. De gånger jag förberett mig med backträning, trösklar i terräng och långpass i erräng sprang jag under 1.50 tim. De gånger jag kom från en bansäsong utan specialträning blev det 1.50-1.54 tim.
– Lars Södergård tyckte vi skulle gå ihop och göra en gemensam nakenkalender för att öka läsartrafiken. Och en föreläsningsturne i splitshorts. Jag är på !!
– Vi åkte och tittade på Mattias och Linns lägenhet i Hammarby Sjöstad (inflytt i nov) Det blir kanonfint och allt är nytt. Bra förening med gym, biorum, utlåningscyklar, bilpool mm. Linn har stenkoll på allt. Det har inte Mattias. Jag och Lena passade på att fira vår 32 åriga bröllpsdag också på Gute källaren tillsammans med Mattias och Linn.

– Träffade även Musse Hasselvall (han bor 50 meter från Mattias) Han var nyklippt och fräsch, samt håller på att jobba sig in i politiken. Skön kille vars avskedsfras är ”Ta inga fångar”-

– Bäst just nu enligt Broder Anders: traillöpning och bätre axel
– Bäst just nu enligt LG: High Fidelity-Per Dahne samt Van Morrison