Fredagstipset! Tröskelintervallerna som ger bra fart i benen

Fredagstipset! Tröskelintervallerna som ger bra fart i benen


TRÖSKELFEMMOR

UPPLÄGG
– Efter en uppvärmning springer jag 6×5 minuter i tröskelfart, med en minuts joggvila mellan varje intervall. Jag försöker hitta en relativt platt och lättsprungen sträcka, så att jag kan hålla farten uppe utan att slita.

LÄS MER: Så hittar du ditt tröskeltempo

PASSETS SYFTE 
– Passets syfte är att träna på att tåla tävlingsfart. När passet är slut har man sprungit 30 minuter i tröskelfart, trots att man “bara har sprungit sex intervaller”. Att aldrig stå stilla/gå under vilan gör också att man får träna på att återhämta sig springandes.

VARFÖR GILLAR DU DET?
– Jag tycker att det är psykiskt mycket lättare att springa 6×5 minuter, än att springa 30 minuter i tävlingsfart. Minuten med joggvila gör dessutom mycket för orken, den gör att man kan köra varje intervall snabbare än om man hade sprungit 30 minuter i sträck. Det här passet sätter fart på benen på ett så härligt sätt. Man kan springa snabbt men kontrollerat, och veta att det aldrig är mer än några minuter tills nästa vila. Jag brukar känna mig oförskämt stark efter passet. Dessutom är det kul att springa om folk och känna deras undrande blickar: “Kör hon intervaller eller distans?”

NÄR OCH HUR OFTA TRÄNAR DU DET?
– Nu var det ett tag sedan jag körde det här passet, men jag har det alltid som en “back up-plan” om jag behöver långa intervaller. Jag tycker att passet fungerar både under uppbyggnadsperiod, som ett bra alternativ till tröskelpass, och inför tävling. Eftersom benen ofta känns pigga efter passet kan det ge en härlig boost om man vill känna på fart inför en tävling.

– Sammanfattningsvis är det ett ganska lättsmält pass som man inte behöver gå och gruva sig för i dagar, men ändå ger mycket för både kropp och knopp.

LÄS MER
Några av de senaste inläggen i Fridas blogg:
Kosttillskott
Att åskåda ett maraton
Löpning och andra droger



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Läs också

Höstens bästa löppass

Bekvämt och kul – och du blir snabbare på kuppen! Progressiv distanslöpning är perfekt höstträning....

Läs mer

Hur ska man träna för sin första mil?

Har du precis kommit i gång med löpningen och vill ta träningen ett steg längre?...

Läs mer

Kan aptiten påverkas av träning?

Löpning är en mycket energikrävande idrott – för att klara av träningen behöver du äta. Men...

Läs mer

När ska man börja träna inför nästa säsong? 

Det nya löparåret börjar nu under hösten. Det är nu vi drar upp de storslagna...

Läs mer

Fler intressanta artiklar

Hur håller man motivationen uppe under hösten?

De bästa tipsen för att peppa igång träningen och hålla motivation och träningsglädje på topp...

Läs mer

Hur länge ska man vila från löpningen på hösten?

Hösten är här och säsongen börjar lida mot sitt slut. För dig som vill utvecklas som löpare är den här...

Läs mer

Vilken alternativträning är bäst för löpare?

Under vintern kan du med fördel komplettera löpningen med andra träningsformer. Här är fem förslag på bra alternativträning för löpare.

Läs mer