Blogg

Mitt 317:e RW Blogginlägg


”Tell me something girl/ Are you happy in this modern world?”(Lady Gaga-Bradley Cooper)

-Vem bryr sig om hur mycket jag tränar och vilken form jag är i nu som 61 åring? Jo men så är det nu. I måndags fick jag en ”tuppkamsinjektion” i knät (som varit uselt sen Portugal) Det heter hyalinsyra tror jag eller som en gele som sprutas in i knät. Jag gick, stod och rörde mig lite för mycket på idrottslektionerna under de närmsta dagarna. Vilket gjorde att knät svällde upp och ömmade som faan. Men efter två dagars helvila känns det bättre. Klart bättre. Vilket ger mig förhoppningar om LG 3.0. Fortsättning följer.

-Många politiker som väljer att skriva sig som boende i sina sommarstugor eller hos sin mamma. Vilket ger ca 50000:- per år?!  Jag undrar om jag skall flytta till vår lilla fiskestuga på 30 kvadrat i Sörmjöle. Men hur skall jag söka bidrag? Vem skickar jag till? Hjälp mig..

-Grattis Linda Ronstadt för både röst, låtar och skönhet.

-Jag fick ett bra tips av Stefan Sandlund (duktig tränare) Han har också problem med sina knän (menisk, brosk) Hans metod är högreps-styrka. Många reps till utmattning på lätta vikter. Enbensknäböj i smithmaskin, höftlyft mm. Ända upp till 50-70 reps. Muskelvolymen och uthålligheten skydaar knät och sparar leden. Jag skall börja imorgon.

-Jag är just hemkommen från en teambuildningshelg med mina skol-if elever. Vi har en ny elevstyrelse som behöver lära känna varann och planera våra arrangemang. På Minervagymnasium har vi brännbollsturnering, dodgebollturnering, beachvolleyturnering, pingis, jägarvila, rubiks kub mm. Allt sånt arrangeras av mina elever och skolIF. Vi bodde på Bedtime i Holmsund. Ett kanonfint vandrarhem av hög hotellklass och drivs av Berndt Boström med familj. Berndt är en driftig företagare, visionär i Holmsund som drev klubben IFK Holmsund på resan till det som nu är superettan. Härliga tider och där Vinnie Jones fick sin start. Han fortsatte sen till Premier League och är nu skådespelare i Hollywood.

-Jag fick även ett bra tips av en elev (Isabelle Björnfot) Hon ville att skolan skulle anordna en kurs i självförsvar för i första hand tjejer. Jag kontaktade Conny Tärnklev på polisutbildningen som skall försöka få till några lektioner i allt från samtalsteknik, hur man rör sig på kvällen samt lite greppteknik. Umeå har ju varit förskonad från överfall sen den galna ”Hagamannen” satte skräck i hela stan under flera år. Men detta är bra i förebyggande.

-Vinylmuseet i Holmsund fick ett besök av mig igår. Trevligt initiativ av en man som drivit skivbutik i Uppsala i många år och nu byggt upp detta vinylmuseeum. Teman som 40 tal , 50 tal ändå upp till 80 tal. Dylan tema, proggtema, konstiga skivomslagtema, sex, drugs and rocknroll tema mm) Samt försäljning av beg vinyler till bra priser.

-Fler och fler löpare har börjat ta efter ideerna från Team Ingebrigtsen. Just detta att ha två typer av tröskelfarter (2.5 mmol och 4 mmol) Alltså en lugnare variant och en vanlig tröskelvariant gör att du kan ha större mängd löpning per vecka som ligger närmare din tävlingsfart. Och undviker den förbannade ”mellanmjölksfarten” som många älskar. Sen använder man dagarna mellan kvalitetspassen till återhämtande distans som håller volymen uppe.

-Intressanta vinyler: Vampire Weekend, Weyes Blood, Raring (från Luleå) och glöm inte att återupptäcka Skellefteå-bandet The Wannadies.

-På lördag åker jag till Liverpool och ser LFC-Wolverhampton. Och kanske får se när Liverpool lyfter Premier League-bucklan. Livskvalite i kvadrat. Skön seger igår med Newcastle men oroande med Salahs huvudskada. Firminho är borta sen tidigare. Ersättaren Sturridge är så dålig att klockorna stannar. Skall dom ha 20% chans att vända mot Barca på tisdag så måsta Salah vara frisk och Sturridge låsas in i nån hangar vid hamnen.

-Malin matar på med 8-10 mil/vecka och trösklar, backe , distans och långpass. Hon är nu i vecka 25 och har fått en liten mage på 6 kg. Dessutom har hon köpt en fin crosstrainer på blocket som står i gästrummet. Den kommer få bekänna färg om jag känner Malin rätt.

-Det kom förslag på att införa porrspärr på alla dagis i Sverige. Så att inte barnen kommer åt nätporr. På min tid så var Ellos-katalogens underkläder det som var närmast porr.

-Faan vad jag ogillar negativa människor. Meddelas på detta sätt samt på instagram @lakeof.

Veckans Hasse: Har ni varit i LG:s huvudstad Umeå någon gång? Om inte så ska ni veta att risken är stor att ni utvecklar ett Umeåberoende om ni väl kommer hit. Grymt trevlig stad där sannolikheten är stor att man träffar på LG om man t.ex. besöker Burmans Musik eller Restaurang Maria på Mariehem. En som drabbats av ett allvarligt Umeåberoende är rumänske Stefan Gavril som fullständigt förälskade sig i staden och i IFK Umeå under det år som han bodde och tävlade här under 2013-2014. Sedan den tiden har han gått och blivit en riktigt vass löpare som numer gör sub-30 på 10 km och som även tagit medaljer på rumänska mästerskapen. Stefan bor i italienska Turin och många gånger drar han faktiskt än idag på sig IFK-linnet när han tävlar. Skön kille! Stefan planerar att komma till Umeå för Umemilen den 1 september och inte minst ser han fram emot att vara med på ”the IFK gang party”…  (helt ärligt så tror jag att after racepartyt väger rätt tungt i det här fallet). Vem som blir Stefans ciceron under Umeåbesöket är lätt att räkna ut. Allas vår Nicke Berglund – killen som lever i nuet och tar dagen som den kommer är given för uppdraget. Nicke har lovat att se till att Stefan får i sig näringsriktig kost (burgare alt. pizza) och att se till att han kommer i tid till loppet (tidigast 10 minuter innan start). Kolla förresten in bilden från Stefans instagram efter att han för första gången gjort sub-30 på milen (iförd IFK:s blåvita linne). Jag lovar att återkomma med en detaljerad rapport från såväl lopp som party senare i år.


Nytt fullmatat nummer!

i butik 30 september – 22 oktober

  • Stor skoguide. 19 nya modeller
  • Bästa alternativträningen. 10 smarta pass som du måste testa!
  • Ny studie: Den mest effektiva intervallträningen
  • Så tränar du på att hålla rätt fart
  • Så blev Fanny fri från ätstörningen
  • Träna fötterna i tre enkla steg
  • Bo, 75 år, springer 20 mil – i veckan
Bli prenumerant
Blogg

Mitt 316:e RW Blogginlägg


”I never even gave the sun a chance to rise/I took off my wedding ring/I didnt say goodbye (Emily Scott R)

-Sista 11 dagarna: 8 pass cykel, 1 pass stavgång backe, 3 pass styrka och 1 pass Matrixintervaller. Bra svit men knäna är usla. Imorgon skall jag få en tuppkamsinjektion i knäna (Hyalinsyra) Hoppas det funkar. Annars är det över…

-Jag har spridit glädje och klokhet igen. Nya ”klok som en bok” inlägg som gör att alla normalbegåvade kompisar blir en bättre människa. Allt detta gör jag gratis.

-Mitt i min skade-depression har jag ordinerat mig själv den bästa terapin som finns. Nej! Inte alkohol, meditation, chiagröt eller nåt. Jag har sorterat min skivsamling. En avdelning med svenska plattor (2.5 meter i skivhyllan) Samt en avdelning med utländska plattor (15 meter) Underbart läkande och fint. Under de 8 timmar som det tog spelade jag skivor och drack kaffe i min ensamhet.

-Malin är i 23:e veckan av sin graviditet. Hon har fått en mage och gått upp 5 kg. Hon har sprungit 10 mil, 11 mil och 8 mil de senaste veckorna. Mest distans och trösklar samt lite backe. Och igår köpte hon en crosstrainer som hon kommer pumpa sönder när hon inte kan springa.

-London Maraton avgjordes idag. Otroliga löpare! Min idol, Mo Farah låg med i tätklungan i 25 km. Men åt Eilud Kipchoge finns inget att göra. Han har lekstuga med alla.

Kolla passeringarna:

Eilud Kiphoge 1.01.37 på halvmaran 1.01.00 på andra halvan och 2.02.37 i sluttid

Mo Farah 1.01.38 på halvmaran 1.04.01 på andra halvan och 2.05.39 i sluttid

Och vad skall man säga om damsegrarinnaren, Brigid Koskei 1.11.38 på halvmaran. 1.06.42 på andra halvan och 2.18.20 i mål! Och bästa svenska i London Mikaela Larsson 2.31.32 (1.14.59) är ju utomordentligt imponerande.

Grymma tider i Hamburg också: David Nilsson 2.13.29 (1.04) Abraham Adhanom 2.14.44 (1.03) Hanna Lindholm 2.29.35 (1.14.21) Johanna Bäcklund 2.35.11 (1.15.16). Det ser ljust ut för svensk löpning.

-Min musikvägg kräver ett eget blogginlägg egentligen. Ni som fattar,ni fattar.

-Kul spaning av Alex&Sigge om Rafael Edholm. Han har fått storhetsvansinne och tror att Hollywood skall köpa en filmidé som han har. Rafael har sålt in till svenska medier vid 7 tillfällen (sju) under senaste 10 åren att Hollywood är nära. Ingen idé är ens nära att gå i lås. Han fantiserar om budget också  -” Ta den svenska budgeten. Lägg på två nollor och dubbla detta. Då är du nära. Även arvoden är så”!   Så sitter han i gomorron-soffan och säger. Okej Rafael, vi leker med tanken att din svenska budget är 10 miljoner. Lägg på två nollor och dubbla detta så hamnar din filmidé 200 000 000 (2 miljarder) Grattis!

-Eiliud Kipchoge drog in drygt 5 miljoner kronor idag i London. 250 000 dollar i startpengar och lika mycket i prispengar. Kanske en slant för banrekordet och bonus från Nike också.

-Nästa söndag kommer avsnitt 10 i CoachLG podden. Då är sångaren, dansaren och VM trean i Crossfit Kalle Dyall gäst. En fantastisk fin människa med sunda ideer. Glöm inte att lyssna.

-Missa inte dokumentären om Beyonce från Coachella. Finns på Netflix. Hon är otrolig på allt från att sjunga, dansa, koreografera och vara vacker. Hur fan kunde Jay Z vara otrogen mot henne? Om hon var min fru skulle jag dyrka varje steg hon tar och jag skulle aldrig jobba övertid. Bara vara med henne. Ungefär som jag lever med min Lena. Jag dyrkar varje steg hon tar också, trots allt skäll jag får.

-Terminen på Minervagymnasium går snabbt. Förra veckan körde jag Mästarnas Mästare med min klasser. Vinnande grupp i varje klass fick en Nocco energidryck eller en chokladboll. Återstår av terminen är fotboll, friidrott och brännboll. Jag har fortfarande otroligt bra elever på alla sätt.

-Jag har hunnit med två föreläsningar om träning/hälsa mm på Umeå Kommun och Nordea sista veckan också. Trevliga avbrott och kul att sprida mina ideer och kunskap till olika grupper. Jag passar på att lägga in sliden på Klädkod och Tomduscha också. Allt för att göra vårt samhälle bättre.

-Malin klubbkompis och vår nya stjärna Charlotte Andersson vann tjejmilen 21 k igår. På 1.18.46. Hon är 2 barnsmamm och jobbar som lärare. Wow!

-Det fanns en tid (1979) då jag hade tveksamt frisyr och tveksamma glasögon. Ville helst vara rockstjärna. Gick sådär. Ni fattar…

Veckans Hasse:

Jädrar vilken mardröm jag hade innan Påsk! Drömde att alla butiker hade slutat med Påskmust och istället gått över till Nocco. Vaknade sedan och kunde pusta ut…Långfredag är ju annars lika med långpass. Jag drog ut på första 20 km passet på över 1 års tid. Skador vs. Hasse 10-1… men nu vänder det. Notera även bilden efter passet (där jag f.ö. ser ut som ett löparlik) att jag numer är helsponsrad av de stora loppen: Göteborgsvarvet och Umåker Trail. Det går bra nu!!

 


Blogg

Mitt 315:e RW Blogginlägg


-”Jag vet att det är fel av mig/ Men varje tjej jag träffar jämför jag med dig” (M. Scocco)

 

-”Är det inte det ena så är det de andra, sa tjejen som blödde näsblod”. Precis så känns det för mig nu. Ryggen är riktigt bra och hyfsat stark. Men knäna har blivit usla pga av det 4 månader långa löpuppehållet. Tappad muskulatur och mjukare brosk eller vad tusan det nu är. Nu har jag jobbat med rörlighet och styrka och försökt bygga upp mig. I Portugal genomförde jag mina ledarledda pass, dock med den lättare gruppen. Det var trevligt att få utbilda och lära relativa nybörjare löpningens ABC.

-Janne Wall tipsade om s.k tuppkamsinjektion (Hyalinsyra) som sprutas in i knät med bra resultat. Det skall jag göra nästa vecka och hoppas på en rejäl förbättring.

-Portugal med Springtime är ju som att komma hem. Mina fina ledarkolleger och positiva gäster gör veckan fem plus. Nu fick jag också möjlighet att lära känna Sanna och Jenny Kallur som var precis så fina människor jag hoppats. Min föreläsning fick också bra respons bland deltagarna. Solen lyste i 4 dagar och hudfärgen gick från grå-blå till bronsfärgad.

-Mustafa Muhamed fyller 40 år i år men är i kanonform. 1.03 i Barcelonas halvmaraton och har nu legat på 16-18 mila veckor nere i Portugal. Otroligt fin människa som bjuder på sig själv och sina kunskaper. Ett av hans pass därnere var 3 x 5 km (15.05) med 1 km löpning som vila i 3.45 fart.+ 4 x 2 km i 3.00 fart med 1 km löpning som vila på 3.30 min/km?!  Typ 28 km i drygt 3 min per km.

-Jag fick en helsida i VK plus 3 min 24 sek i VK:s webbtv. Viktigt för en bekräftelseknarkare som mig. Jag kommenterade fystester som olika idrottare gjort samt gav tips om träning och 5 bra övningar. Inspelningen gjordes 3 veckor efter min ryggoperation så man såg inte jättepigg ut. Men ok.. Mina 5 övningar som bör göras ofta är: Draken, huksittande, mountainclimbers, thrusters och hopp med viktplatta.

-Lite löptips från Eliud Kipchoges filosofi. Fyra formhöjande pass beroende vilken sträcka du satsar på.

5 km lopp = 8 x 400 m i 1500 m tävlingsfart. Vila 1 min

10 km lopp= 12 x 400 m i 5 km tävlingsfart. Vila 90 sek

Halvmaraton= 8 x 800 m i snabbare än 10 km tävlingsfart. Vila 2 min

Maraton= 5 x 1600 m i 10 km tävlingsfart. Vila 2 min

-Jag missade Record Store Day i lördags. Hoppas Stefan har kvar nåt fint. Annars åker jag till Liverpool i maj. Där har dom en galet bra affär med bra sortiment/priser. Det släpptes en cool Jonny Thunders platta samt en Thin Lizzy med massa extra mtrl.

-Liverpool är nära ligatiteln nu. Fyra ”lätta” matcher kvar. Alla är i form. Igår pissade dom på Chelsea och Salah gjorde årets mål.

-Malin är gravid i vecka 21 men vann ett 5 km lopp igår på 20.20. Hon skall träna på så länge kroppen funkar. Nu ser man magen och hon blir flåsig snabbare. Lilla Mason (pojke) tar 25% av hennes kapacitet nu. Hennes klubbkompis Charlotte vann Milen på 36.20! Grymt

-GW Perssons dotter Malin har regisserat en stark serie (Netflix) Den heter ”Störst av allt” eller Quicksand på eng. Och handlar om en skolskjutning på en överklasskola i Djursholm.  6 avsnitt med spänning, drama och tragedi. Slutet ganska bra tror jag. Se den!

-CoachLG podden går som tåget. Förra veckan släpptes avsnitt 8 med Peppe Lindholm ”Kan löpning vara rockn roll”? På söndag kommer avsnitt 9 med Martin Enholm ”Från elit till motionär”. Sen återstår Kalle d Dyall, sångare, dansare och crossfitstjärna. Vi har dock bara en sponsor än så länge. (Adidas tack) Vill gärna ha Pet Sounds, Burmans Musik, Cloetta eller Löplabbet.

-Jens Andersson sköter butiken i Portugal. Han brukar dokumentera mina bästa citat i Monte Gordo.

2018 =  Om att det är trist att springa på löpband ”Jag behöver bara en spegel så kan jag roa mig en timme”!

2019 = Om att folk missbrukar energi/sportdryck ” Nu för tiden behöver folk dricka sportdryck för att hämta in posten”

Tack för det Jens. Det kommer mera.

Veckans Hasse:

Ett litet kort axplock om vad som hänt sedan sist:

  • Ni vet ju att LG ska bli morfar, Malin säger att hon bara blir tjockare och flåsigare för varje vecka. Jag har samma symptom så jag och Malin ska ses över en fika för att snacka lite.
  • Anna Rahm, som vann Stockholm Marathon 2006 och har lika många SM-guld som jag har plaketter från Kräkångerslunken (6 st) har hittat hem till Umeå igen och kommer att tävla för IFK Umeå, kul!
  • John Lloyd och Team Idijot förbereder för Umeå Halvmarathon i maj. Kan vara en av Sveriges mest lättlöpta halvmaror. Med rockern John som tävlingsledare är loppet det närmaste Rock’n’roll marathon man kommer i norra Sverige.
  • Apropå Rock’n’roll marathon. I slutet av april åker 25 IFK:are till Madrid för just Rock’n’roll marathon. Några kör milen, andra halvmaran och tuffingarna kör hela distansen. Klubbens löparcoach Liselott Jezek har bokat en gigantisk lyxvilla i centrala Madrid där hela gänget får plats. Poolparty med cava och pata negraskinka för 100 euro kilot som afterrace i trädgården blir en bra final på den löparhelgen!

Over and out! Ut, spring och njut av att vårmånaderna

 

 


Blogg

Mitt 314:e RW Blogginlägg


”Innan jag var med i Lerins lärlingar var mitt liv i grått. Nu är mitt liv som i färg”(Janni)

-Jag springer igen…

-Malin körde 10 x 1000 m på i 3.40 fart och 10 km tröskel på 4.03 min/km i snitt. Och är gravid i 18:e veckan!

-Jag har världens bästa elever och jobbar på en fantastisk skola. Synd att man bara har 5 år till pension.

-Better Oblivion (med Conor Oberst och Phoebe Bridges) samt Sophie Zelmani har förgyllt veckan

-Måste gå på diet i veckan som kommer. Har tappat min form under ryggskadan. Och eftersom jag har karaktär som Boston-stryparen vad gäller röda Polly och godsaker, så är det nolltolerans som gäller.

-Lyckades bocka av legenden John Holm igår. Hans platta Sordin som kom 1972 räknas som en av Sveriges bästa skivor. Han var sliten men rösten och texterna håller. Vi kommer även att se Bob Dylan i sommar (check på bucketlistan) och Robyn på Sjöhistoriska i augusti ( check igen) Dessutom blir det 20 årsjubileum på Storsjöyran med bland annat The Hives.

-Jo som sagt: Jag har börjat springa igen, 1 km i måndags, 2.5 km i onsdags och 5 km idag. Ryggen håller och flåset är ok. Mitt senaste pass löpning var i dec 2018. Men jag har cyklat 5 pass/vecka i 6 veckor. Nu blir det benstyrka (Knät har blivit sämre under min stillasittande period) och löpning, crosstrainer plus tuffa cykelpass innan Portugal nästa lördag.

-Lilla Malin och Ahmed skall få en kille i augusti (Mason, Tage Skoog) Hon löpte 11 mil förra veckan och är gravid i vecka 18?! Hon kommer träna så länge det känns bra. Sen blir det crosstrainer och efter förlossningen börjar skede två i livet. Med ökad blodvolym och hormonpåslaget så gör hon nog 1.19.45 2020. Hör du det Hasse Nilsson?

-Mina elever fick bada isvak i måndags och skötte sig lysande som vanligt. Jag får alltid vara stolta över dem. Mina fotbollselever utvecklas hela tiden och vi har nu jobbat med 1 mot 1, tillslag och är inne på volley och tillslag med fel fot nu. Mina vanliga klasser ha haft skridskoperiod med en otroligt bra insats och koncentration. Nu har vi Volleyball/Beachvolley några veckor. Jobbdagarna går lätt. Mina kolleger är bra och Gun i skolmatsalen lagar restaurangmat med 5 plus touch.

-CoachLG podden gårt som tåget. Nyss släppta avsnittet med Uhrbohm rusade upp på plats 5 av sportpoddar. (Men avsnittet med Sanna Hed låg etta ett tag) Nu återstår Peppe Lindholm nästa söndag. Sen kommer Martin Enholm och Kalle Dyall. Därefter blir det utvärdering om vi fortsätter. Det är en del jobb med manus, boka gäster, inspelning, resa, klippning( det gör Alex Sjöblom) med mera.

-Lerins lärlingar på Svtplay är kärlek till 100%. Underbara människor på alla sätt. Man ser hur dom växer när dom blir sedda och får skapa tavlor, poesi mm. Alla berättar dock om en hemsk uppväxt med mobbing och utanförskap. Usch. Kolla genast

-Mitt glasögon/cdtrick på Instagram blev en succe. Kolla @lakeof på Instagram.

-Intervalltips: 3 serier med 3 – 2 – 1 min. 3 min loppet går i milfart, vila 1 min. 2 min loppet går 10 sek snabbare än milfart, vila 1 min. Och 1 min loppet går all-in. Vila 2 min. Upprepa 3 serier. Bra variant med tre olika farter och hyfsad volym.

Veckans Hasse:

Nu rullar det på rätt bra med våren! Bra jobbat vädret! Här i Umeå hade vi för två veckor sedan premiär för våra Löparkvällar som vänder sig till alla typer av löpare. Premiärkvällen så var det slask upp över fotknölarna men vi hade ändå 30 peppade löpare på plats. När vi kör kommande vecka så tippar jag på att vi dubblar deltagarantalet. Det absolut roligaste är att se hur många som faktiskt upptäcker löpning som gruppträningsform och inser hur fantastiskt kul det är att få lite draghjälp på passet – allt går så mycket lättare! Snacket efteråt med en massa sköna människor är också helt suveränt. Coolast av dem alla är Sune, 74 år som håller på med de flesta av friidrottens grenar. Han började t.ex. med stavhopp i 60-årsåldern och hoppade nu i mitten av mars 2.51 och kan titulera sig svensk mästare. Nästa år blir han riktigt farlig eftersom han då han är yngst i M75-klassen.


Blogg

Mitt 313:e RW Blogginlägg


-”Första gången jag såg Kurt Cobain blev det tilt i mig”(Veronica Maggio)

-Det är snart april. Men kolla snödrivorna i Umeå!?

-Röda Polly i kombination av vinylstund i mitt musikrum måste vara porten till himmelriket.

-Jag trodde jag var en bekräftelse-knarkare i elitserienivå. Tills jag såg Per Holknekts Instagram. Jag är inte ens i korpennivå.

-Ryggen spökar fortfarande. Men 5 tuffa cykelpass hann jag med. Och en del core. Nu måste jag börja få igång jogg-löpningen.

-Malin har kört 12 veckor Team Ingebrigtsen. Nu skall hon köra 8 veckor med det modifierade Kenya-programmet. Hon är otroligt konditionsstark men inte så snabb just nu. Skulle kunna springa en halvmara på 1.22-1.23 utan problem nu. Men inte en mil på 37. Vi fortsätter bygga grund.

-Jag funderar på några utmaningar till mig själv för att vara på tå. –”Va fan, du är 61 år. Lägg ned och njut av livet”, säger du! ”-Det är ju det jag gör. Varje dag njuter jag. Och jag älskar utmaningar”, säger jag!

-Idag släpptes  avsnitt 7 i CoachLG podden. Gäst är Fredrik Uhrbom. Vi snackar om hans kollaps på Finnkampen, gårdsfesten efteråt. Hur många intervallpass han kör per vecka. Varför han är sån bra hare/farthållare mm. Blir mycket trevligt. Szacke har fixat vår första sponsor också. Adidas Ultraboost. Tack för detta. Jag väntar på att Pet Sounds, Burmans Musik, Cloetta (röda polly) eller Acne skall höra av sig och vilja sponsra oss.

-Imorgon skall mina Idrott 2 elever på Minervagymnasium bada isvak i Obbola. Det blir minus 2 grader och sol. Det blir karaktärsdanande.

-Kanske några av dessa utmaningar är lämpligt för mig

Utmaning 1: Huksittande 5 min varje dag

Utmaning 2: 10 min i röd zon 3 ggr/vecka

Utmaning 3: Klara 250 watt på cykeltesten

Utmaning 4: Hitta flyt och kontinuitet i löpningen så fort ryggen är bra

Utmaning 5: Inte äta röda Polly på veckorna

-Snart dags för Portugal en vecka med systrarna Kallur, Mommo, Mustafa Muhammed, Abbe, Carolina, Hasse, Emelie mfl. Kan bli magiskt. Få lite färg på min gråa torra hud, bygga Vo2max, fixa rörligheten och min magmuskulatur.

-Linda Eriksson är en turboladdad energitjej som jobbar på IKSU. Hon har alla rätt. Hennes man Andre har haft alla fel. Tills idag då han dök upp på löpbandet med alla rätt. Strumpor, shorts, färgmatchning mm. Äntligen!

 

-Backyard Babies i guldvinyl räddade helgen. Eller förresten så har jag mycket annat som är bra. Men den har snurrat mycket på skivtallriken ett tag. På tal om snurrat så fick Malin Och Ahmed en vinylanläggning av mig + 40 vinylskivor. Jag monterade upp allt åt dem och det lät kanonbra. När jag kom hem ringde Malin och frågade. –” Pappa, hur byter man låt på skivan”? Dagens ungdom är inte uppväxta med vinyl/LP skivor eller knappt CD skivor. Jag svarade snällt : -” Lyft tonarmen med spaken till höger, flytta pickupen till det blanka området mellan två låtar och sänk tonarmen”. Hurra , sa Malin. Det funkade”!

 

-Hasse Nilssons rapport om klädkoden för IFK Umeå löparna mfl på löparnas kväll är fruktansvärd läsning. Jag har slutat besöka Friidrottshallen eller banorna på Campus. Alla löpare har gett upp. Svarta sockar överallt. Splitshorts som är så små att man ser rätt upp i mumindalen. Bräckliga reklams tshirts med konstiga tryck. Fy fasen. Ansträng er. Och fram till dess, skäms!

Veckans Hasse:

I torsdags körde vi motionsloppet ”Löparnas Kväll 3000 meter”. Här snackar vi löparpropaganda där motions- och elitlöpare delas in i jämna heat som passar alla efter förmåga.  5 heat klarades av under torsdagkvällen under vår internationelle friidrottsdomare Göran Keros överinseende. Jag höll mig mest i bakvattnet och skötte resultatrapporteringen samt, viktigast av allt: kollade in efterlevnaden av Coach LG:s manifest ”Klädkod för löpare”.Jag har inte vågat återrapportera till LG ännu.. det såg nämligen förjävligt ut på många håll. Ta bara en titt på startfältet i vårt A-heat. 4 grabbar i svarta strumpor, 4 iklädda t-shirts. Notera särskilt killen med kombinationen: svarta strumpor, t-shirt och värst av allt: gröna knälånga surfarshorts, WTF! Jag tycker att det hade varit helt rätt om vår starter gett en kollektiv varning till hela startfältet och gett dem 10 minuters respit för att gå in i omklädningsrummet och svida om till riktiga löparkläder.All heder dock till nummer 206 Karsten Meier iförd spikskor (utan strumpor – helt rätt!), splitshorts och linne (helt rätt!). Dessutom kan ni notera att Karsten inte har någon klocka – även det helt rätt för banlopp!.  Ja, som ni förstår: bäst klädd vann också loppet. Tid 8.16,7.


Blogg

Mitt 312:e RW Blogginlägg


-All you need is love/Love is all you need(Beatles)

-Två veckor sen sist. Jobbat hårt, spelat in poddar och varit i Liverpool. Häng med så skall jag berätta.

-Förra måndagen åkte jag till Stockholm och spelade in fyra (4) nya avsnitt av CoachLG podden. På en dag!? Ni fattar att det finns kapacitet i denna smidiga kropp.

På plussidan:

-Kalle Dyall var en fin gäst. Vi pratade om kombinationen av dans, sång och träning. Hur han blev 3.a på VM i crossfit och nu även satsar på 200-400 m löpning. Dessutom sjunger och spelar musikaler.

-Martin Enholms karriär och övergången från elit till motionär. Hans syn på Sveriges löparframtid och hur roddmaskinen blivit hans kompis.

-Peppe Lindholm yrkestrummis, yogis och löpare. Kan löpning vara rock´n roll? Hur många jeans och tatueringar kan man ha. Vem var roligast att kompa av Kicki Danielsson, Dregen eller Tomas Anderson Wij?

-Fredrik Uhrbom om hans karriär, kollapsen på Finnkampen, den legendariska intervjun på Idrottsgalan, om när han ledde New York maraton, hur det är att vara Sveriges bästa hare samt hans träningstips.

-Ni fattar att det blir härlig lyssning framöver.

-Dessutom hade Szalkai fixat poddens första sponsor. Adidas Ultra boost var med i två avsnitt.

På minussidan:

-Planet från Umeå var försenat så jag hade 32 min från Arlanda till Alviks torg. Sprang som en galning genom vänthallarna och tog en taxi som körde som en bankrånare för att hinna. Under löpturen fick jag ont som fan i min opererade rygg (svällde upp och smärtade).Träningsmässigt en usel period av ovanstående själ. LG 3.0 som var på gång är nu LG 0.0

-Sen åkte jag med min son Mattias till Liverpool och såg Liverpool-Burnley 4-2 samt hade Beatles-tema med konsert på Cavern Club och bussrundtur till Penny Lane, Strawberry fields samt där grabbarna bodde. Pubbesök, filmkvällar, mycket fina samtal samt Liverpools bästa skivaffär (vinyler till kanonpris)

 

-Den gamle längdhopparen Peter Häggström startade ett klädmärke för att hylla sin gamla klubb IK Ymer som fyllde 100 år. Kläderna är av retromodell och fabriseras i Sjuhärad. Kläderna har fått mycket uppmärksamhet även utomlands. Här är en hood och mössa. Malin snodde mitt linne. Återkommer senare.

-Jag har blivit mildare med mitt sockerbehov och genomför regelbundet klassiska fruktstunder (eller ”fruitmoments” som jag sa när jag bodde i New York). Kombinationen fruktstund och kaffe från min Jura E6 måste vara porten till himmelriket.

-Många frågar efter mina kloka livscitat (jag körde 20 st i höstas) Ok för mina trognaste fans. Här kommer en till.

-Backyard Babies nya i guldvinyl. Dregen är 100%

-Camilla på Asics tyckte jag behövde muntras upp efter ryggproblemen så det ramlade in ett par svartröda Asics Metaride. Szacke hade varit i Tokyo och provsprungit dem. En härlig passform och en otrolig rullsula som gör det lättare att springa än att gå. Så fort jag är 100% skall dom testas på alla sätt. Och just ja, snygga som tusan till min Acne-jeans också.

-Internationella kvinnodagen har passerat. Herregud vad många fina kvinnor det finns i min omgivning

 

Veckans Hasse:

Ni har väl koll på era kalendrar och missade väl inte Fettisddag? Låter ju annars som en dag som passar de löpare som fuskat med träningen eller..? På mitt jobb på Region Västerbotten så bjöds det dagen till ära på semlor. De flesta nöjde sig med en men jag tyckte mig se en doktorand i form av den nyblivne bronsmedaljören från inomhus-SM, Robin Rohlén smyga in i kylen för att trycka två semlor på raken. ”Körde 8 x 1000 med 1 minuts vila på 3.00” försvarade han sig smaskandes (med grädde på näsan och florsocker runt munnen).Själv har jag nog ätit minst 10 semlor (hittills) i år. Har även försökt hålla uppe träningsdosen till att motsvara intaget =  ett bra tips! Så undviker ni att fettisdag utvecklas till fetonsdag, fettorsdag, fetfredag o.s.v…