Mitt 319:e RW Blogginlägg
Click, click, click and post/Drip-drip-dripped in gold”(Ariana Grande)
-Uppehåll i CoachLG podden. Efter 10 avsnitt med bra och blandade gäster skall vi utvärdera lyssnarsiffror mm. Första indikationen visar på en fortsättning. Vi får se. Podcast är ett roligt forum där man kan göra det personligt och få in mycket fakta och anekdoter på 35 min. Det är dock en del jobb med att ragga upp bra gäster och tekniker samt synka deras schema så det passar. Sen krävs research och manus. Samt att jag måste ta ledigt och flyga till Sthlm. Men jag har några bra namn på gång.

-Hur går min träning då? Tack som frågar säger jag. Myren – LG 2-0 tillexempel. Pulsfall vid crosstrainer-intervaller är 37 slag (mitt minimikrav är 40 slag) Antal pass löpning 0 (noll). Hur mår knät ? Svar: som att ha tusen pissmyror i ögat. Dock 2 pass yinyoga där jag vann över Lena med 3-1. Jag vann i duvan, framåtböjning och sfinxen. Lena vann i huksittande. Ny match på måndag.
-Jimmy Fallon har ett moment i sin show som heter ”musical genre challenge” där gästerna skall sjunga kända låtar i annorlunda genrer. Överlägset bäst är Ariana Grande. Kolla på youtube (13 min)

-Jag och Malin körde en fortsättning på vårt hälsoprojekt med Electrolux Home. Denna gång var vi i Stockholm med deras tre Stockholmsbutiker. Löpteknik,rörlighetsövn, backlöpning samt parintervaller i tre olika farter. Mycket trevligt och fint gäng. Sen bjöd Johan och Hampus oss på finmiddag på finrestaurang (Nosh&Chow). Vi skall summera hela projektet i augusti på Norrbyskär.
-Bauhaus-galan kunde blivit en otrolig friidrottsgala. Tyvärr var det kallt och blåsigt som tog ner resultaten i vissa grenar. 1500 m fick avhopp från Filip Ingebrigtsen och Kalle Berglund men man gladdes åt Jakob Ingebritsens tredjeplats och mycket snabbt sistavarv. På 10000 m skulle Napoleon Solomon och Robel Fsiha försöka slå Jonny Danielssons svenska rekord på 27.55. Men Napoleon bröt och Robel sprang in på 29.14. Segraren gjorde 26.50 i kyla och blåst. Respekt. I övrigt bra insatser av Yolanda 4.10 på 1500 m, Daniel Ståhl 69.57 i diskus samt längdseger på 8.22 på Montler.
-Erik Niva är en hjälte. Alltid. Han var gäst i LFC podden inför Champions Leaguefinalen på lördag. Han berättade att hans liv oftast är 2 + (två plus) på en femgradig skala. Han fick frågan om det inte var högre nu när hans lag Tottenham är i final. –” Nej det är närmare 1 + (ett plus) nu eftersom jag bävar för hur jag mår efter en förlust på ett självmål i 96:e min eller liknande”.
-Jag skrev en artikel till kommande nummer av Runners World som handlar om milen eller 10 km lopp. Det är ju en sträcka jag älskar för kombinationen av fart och uthållighet. Och att det är lätt att sätta upp och träna mot tidsmål.
-På plats på Stockholms Stadion var våra tre löpare som gjort sub 28 min på 10000 m. Jonny Danielsson 27.55, Mats Erixson 27.56 och Lars-Erik Nilsson 27.58. Lars-Erik hade en legendarisk kommentar om träningsmängd. –” jag springer 3 mil om dagen. En timme på morgonen och en timme på eftermiddan. Man kan inte träna mindre”!

-Jag har fått in 25 st nomineringar till ”Årets Jocke pris” på min skola Minervagymnasium. Priset är en hyllning till Tobias Karlssons kompis som hjälpte och stöttade honom under skoltiden. Det är otroligt fina motiveringar som gjort det svårt att utse en vinnare. Men vi kommer visa alla som blivit nominerade i aulan. Dessutom kommer Tobias Karlsson spela in en videohälsning till den som vinner.
-Malin är i vecka 28 nu men springer fortfarande 9 mil i veckan. Dock är farten lägre, pulsen högre och kisspauserna tätare. Distans och lättare trösklar funkar bra. Även styrka och backträning finns med under veckan.
-Ansiktsmasken från TVshop funkar. Kolla min hy före och efter!

-Ganska lugnt på musikfronten. Laleh släppte sin nya platta idag. Två snabblyssningar har jag hunnit med och den ligger på 3+ mot en 4:a. Morriseys nya en 2:a. The National en 3:a. Men nu hinner jag lyssna ikapp på allt jag köpte i Liverpool. Sen köpte jag Elton Johns ”Captain Fantastic” av Stefan på Burmans. (Burmans Musik ser ut att klara sig undan konkurs eftersom Stefan fått in hälften av skatteskulden)
Veckans Hasse:
Som gammal bitter gubbe så vandrar man ju många gånger längs minnenas allé och tycker att allt var bättre förr. Men när det gäller löparklockor, var det bättre förr? Nå’n gång kring 1986-1987 så köpte jag en Accusplit. Grym klocka där man till och med kunde programmera in 5 tider så att den kunde pipa till efter t.ex 5-10-15-20-25 minuter. Den hade även en funktion för att repetera ett visst intervall upp till 15 gånger. Så när man körde 70-20 intervaller så satte man pipet på 90 sekunder med 15 upprepningar så höll klockan koll på när nästa intervall skulle startas. Nästa revolution var när Casio kom med en klocka med upp till 20 tider som den kunde logga i minnet. Helt plötsligt behövde man inte hålla koll på tiderna man sprang sina tusingar på utan kunde lätt plocka fram dem ur klockans minne efter passet. Utvecklingen går framåt och nu finns klockor där man enkelt laddar ner 500 låtar från Spotify. Ansluter den sedan trådlöst till lurarna. Blir man sedan törstig på löparrundan så kan man t.o.m. betala eventuella inköp med klockan. Helt otänkbara scenarios i slutet av 80-talet. Hur fan skulle man få in en CD-skiva i löparklockan? Eller skulle man ha en bergsprängare på axeln? Och betala under löprundan? Ja, det fanns ju såklart en liten innerficka på SUB4-shortsen där man kunde ha en 10 kronorssedel… Allt var inte bättre förr, ja förutom SUB4-shortsen då 🙂