Sveriges skolor springer – runt jorden!
Under vecka 20 ska Sveriges skolor tillsammans försöka springa, gå eller rulla hela sträckan runt jorden – 40 021 kilometer.
Initiativet till Sveriges skolor run the world kommer från idrottsläraren Rudolf Carneholm på Hägerstenshamnens skola i södra Stockholm. Tanken är att alla skolor ska samla ihop meter på sin skola och efter sina förutsättningar. Målet är att under vecka 20 tillsammans springa, gå eller rulla hela sträckan runt jorden – 40 021 kilometer.
– Över 120 skolor runt om i hela landet har redan anmält sig att de vill vara med. Vi gör en unik sak tillsammans i folkhälsans tecken och gör det ihop men på distans. Det är ett hyfsat enkelt upplägg med en stor vi-känsla, säger Rudolf Carneholm.

Han menar att 120 skolor innebär närmare 30 000 elever och skolpersonal, baserat på att varje svensk skola i snitt har 250 elever och personal. Varje dag under vecka 20 springer alla dessa barn och vuxna efter sina förutsättningar, tillsammans men på sin skola. Varje kväll summeras dagens resultat, vilket man kan följa på Instagramkontot @sverigesskolorruntheworld
– Vi gör det tillsammans, vi gör det över hela Sverige, vi gör det för att öka vikten och betydelsen av att vi rör på oss. Vi går, vi rullar, vi springer. We run the world.