Senaste numret av Runner’s World!
- Spring ditt snabbaste
- Kom i toppform till långloppet
- Stor guide! Vårens 23 bästa löparskor
- Carolina Wikström – nybliven mamma – och bättre än någonsin
- Experten: Så börjar du träna efter din graviditet
- Trött? Det kan vara järnbrist
- Astma eller pollenallergi? Du kan ändå prestera








Antal kommentarer: 6
Henrik
Jättebra tips! Detta kommer jag anamma.
RE
Många av dessa övningar och fler används i Friskis & Svettis intensivpass. Högt tempo och mycket balans-/styrkeövningar, perfekt inför lidingöloppet!
MS
Jättebra tips! Bra med sådant man enkelt kan göra hemma. Roligt att tjejen som visar övningarna inte har på sig jättelite kläder heller, vilket verkar annars verkar vara kutym i mediala träningssammanhang. Tack!
Monica
”Gör nu de här 6 övningarna” säger han och visar 8 övningar varav flera där man måste växla hö/vä. Fattar inte riktigt…
LG Skoog
Hej Monica. Den ”8:e” övningen som heter Draken är en kontrollövning och ingår egentligen inte. Men det skall vara 7 övningar. Jag var väl lite tagen av filmkameran. Men lägg gärna in Draken då och då i programmet.
Till övriga så tackar vi för berömmet. Flickan i filmen är Tyresö FF: s lagkapten och backklippa, Johanna Frisk
Med vänlig hälsning,
LG
Lars Pensjö
Verkar vara bra övningar!
Rådet att utfallssteg inte skall föra knät framför främre foten skall tydligen vara en myt (5:15). Det finns ingen vetenskaplig undersökning som bekräftar detta, utan har blivit en sanning eftersom alla påstår det.
Jämför med senaste rönen vad gäller squats, som visar att dessa ger som mest effekt om man går djupt (vilket också görs i filmen).