Blogg

Lära en gammal byracka


Länge sedan jag uppdaterade bloggen gällande min egen situation. Har för dem som missat det haft en envis vadskada som gjort mig inkapabel från att tävla. Skadan uppstod mitt under det sista träningsblocket inför Ironman Klagenfurt i våras. Genomförde tävlingen utan kunnat löpträna sista perioden vilket såklart resulterade i ett dåligt resultat. Gjorde några försök i somras komma igång men skadan gjorde sig påmind och jag fick se 2017 som ytterligare ett förlorat år. Det var bara vända blad och blicka framåt. Fick en chans köra Ironman Arizona den 19:e November och på vinst & förlust anmälde jag mig då jag hoppades hinna bli frisk i vaden samt träna tillräckligt för ha goda chanser där.

De som känner mig bra vet att jag sällan följer min träningsplan till 110% utan ofta, kanske lite för ofta får s.k. ”feeling” under passen och tränar för hårt. Det gäller framförallt de lugnare och längre passen. Har länge kommit undan med det då jag varit förskonad från skador men nu med en vansklig höger vadmuskel så hade jag inget val. Har verkligen tagit det försiktigt med löpningen och t o m styrketränat på gymmet, tagit massage och stretchat där jag vet det finns stelhet. Ingen gillar ha fel, allra minst jag men det har fungerat över förväntan. Det sjuka är att min löpform börjar faktiskt bli riktigt god trots inga snabba pass sedan maj månad. Då syftar jag på uthålligheten. Någon raket på 3-5km är jag troligtvis inte men så ska jag inte tävla på det heller som tur är.

I skrivande stund är jag mitt uppe i de sista två tuffa veckorna så jag vet ärligt inte hur min cykelform är då jag är ganska mosig och det är knappast läge göra någon form av tester nu. Bara borra vidare och hoppas det ger en hårdhet som står sig på tävlingsdagen. Litar 100% på Björn så gör det som jag hinner med helt enkelt. Kortar inte ner & höjer intensiteten som jag gjorde förut, den metoden fungerar inte längre. Definitionen på dumhet är väl försöka sig på exakt samma sak igen och hoppas på ett annat resultat?!

Kroppen är fantastisk, dessutom är den i de flesta fall väldigt ärlig & ger en rättvis behandling om man tar vara på den i sin tur. När ett problem eller skada dyker upp så ska man rannsaka sig själv över hur den uppstod. Kan lova att i de flesta fall har det uppstått pga slarv får ägaren. Det absolut vanligaste är att framförallt vi killar inte riktigt vill först träna för att sedan klara av den riktiga träningen. Man känner sig frisk & stark, ger sig ut och dundrar på där man va när man var i sin absoluta toppform. Sedan sitter man och kliar sig i huvudet och undrar varför baksida lår bara smällde till. Som ta en gammal sportbil som stått i ett garage i flera år och köra skiten ur den på bana. Lär ju knappast ta lång tid innan nåt börjar ryka. Känns det igen?! En annan faktor är att man tränar ikapp missade pass samt kör för många hårda i rad. Brukar jämföra det med att måla en vägg…..kladdar man på ny färg innan den gamla har torkat så kommer det inte bli bra.

Allt detta har jag själv gjort oräkneliga gånger och kommer säkert göra igen vid något tillfälle. Självklart kan man inte till 100% göra rätt hela tiden och saker och ting blir kullkastade och ni tar fel beslut. Se bara till skaffa er ett samvete för hur saker och ting ska göras så ni gör fel saker mer sällan. Skador är fruktansvärt jobbiga och kan verkligen förstöra mer än bara ett race. Det är ju det här livet vi har valt, vore extremt dumt kasta bort allting pga fåfänga eller klantiga beslut?!

Som sagt Look who´s talking… Men men, det är aldrig försent att ändra sig.

Om en vecka kommer min race plan inför IMAZ – stay tuned!

Nelker


Senaste numret av Runner’s World – finns i butik t.o.m 21 juli!

  • Runclubs – därför vill alla springa tillsammans
  • Guide: 16 snabbare löparskor
  • Löparens fem bästa sommarpass
  • Spring snabbare: Andreas Almgren har skrivit en bok
  • Spring långsammare: #slowrunning – en inkluderande trend
  • 6 ”sanningar” om kost och träning
Bli prenumerant

Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Turkish get-up for dummies
Blogg

Turkish get-up for dummies


Att ställa sig upp från liggande är ingen match för de flesta, men det går att skruva upp svårigheten rätt rejält. Ett sätt är att göra en Turkish getup. Det hela började som en ren uppvisningsgren, att resa sig upp från liggande till stående med en kompis som tyngd på rak arm. (Googla på ”Turkish getup history” så får du se några riktiga hårdingar i trikå från förra sekelskiftet visa var skåpet ska stå.)

Här kommer jag inte att visa hur man bollar runt med sin kompis, för det här är ingen övning man lassar på vikt på direkt. Här gäller det att gå långsamt fram och först sätta själva rörelsen helt utan vikt. En Turkish getup är ett sätt att se hur starkt kroppens samarbete är. Det handlar om kroppskontroll, koordination, smidighet, axel- och bålstabilitet och ren och skär styrka – allt i en och samma övning.

 

Börja med att ligga på golvet med en kettlebell i höger hand på rak arm upp mot taket och höger ben böjt. Så mycket som möjligt av handen och handleden ska vara igenom handtaget, så att handleden är rak. Det blir lättare och säkrare. (När du börjar jobba lite tyngre vikter, hjälp till med andra handen också för att ta upp och ner vikten för att skona axeln och göra det hela lite smidigare.) Genom hela övningen ska du aktivt pressa vikten upp mot taket på en spikrak arm. Blicken på vikten hela tiden. Tänk dig att du är lite som en sjöstjärna – gör dig bred genom att sprida ut armar och ben över golvet.

 

Rulla nu upp på vänster armbåge med hjälp av magmusklerna och genom att trycka på med höger ben. Rulla verkligen upp, det här är ingen situp. Högerarmen pressas fortfarande aktivt upp mot taket och du tittar på den.

 

Nu reser du upp dig på vänster hand. Tänk fortfarande på att vara bred så att handen inte kommer för nära höften. Du vill vara bred för att kunna hålla balansen.

 

Pressa upp höften mot taket. Lyft så högt du kan för att göra plats för nästa steg.

 

Nu viker du in vänster ben under dig så att du står på höger fot och vänster knä. Kom långt in med vänster ben. Knät ska vara under höften. Räta upp överkroppen så att du står i friarposition. Och var är armen? Jo, aktivt pressad upp mot taket!

 

Nu ställer du dig upp utan att fälla överkroppen framåt. Pressa med det främre benet, precis som när du gör ett utfall. Och armen? Ja, du vet var den är – rak och upp mot taket.

Puh! Nu är vi väl färdiga?

Nej. Nu vänder vi på det hela och gör rörelsen baklänges. Börja med att kliva bak med vänster ben och gå ner på vänster knä. Sätt vänster hand i golvet. Akta så att du inte hamnar för långt bak med handen, sikta mer ut åt sidan – kom ihåg, du vill vara bred.

Lyft ut det vänstra benet så att det hamnar utsträckt framför dig. Lyft upp höften hela tiden så blir det lättare.

Sänk ner rumpan mot golvet. Böj sedan vänster arm så att du står på armbågen. Rulla ner på rygg.

Ta ner vikten och börja om på andra sidan.

Så. Nu till några användbara tips:

  1. Håll hårt i vikten. Det gör det lättare att hålla en spänning genom hela armen och resten av kroppen. Armen och skuldran är aktiv och spänd hela tiden.
  2. När du är klar och ligger på golvet och bara ska ta ner vikten, släpp inte fokus. Du är inte färdig än. Om du börjar slappna av då kan vikten plötsligt komma nedramlande rakt i bröstet och jag talar av egen erfarenhet när jag säger att det inte är att rekommendera. Ta hjälp av den andra armen och sänk vikten.
  3. Släpp inte vikten med blicken någon gång! Det är mycket lättare att hålla armen rak och under kontroll om du hela tiden tittar på vikten. Börjar armen tippa över åt något håll är det lätt att du tappar kontrollen helt och får avbryta övningen.
  4. Börja på mycket låga vikter. Du kommer förmodligen märka att det finns någon rörelse som du har svårt för och då måste det vara den rörelsen som bestämmer vilken vikt du tar.
  5. Stressa inte! Långsamt och steg för steg är nyckeln till en bra Turkish getup. Är det någonstans i övningen du känner att det är svårt eller tungt? Stressa inte förbi för att slippa, utan jobba istället långsamt för att bli bättre och utvecklas.

Men måste jag ha en kettlebell? Nej, du måste inte ha en kettlebell, men övningen är enklast med just en kettlebell eftersom vikten då ligger och vilar på din underarm och inte blir lika vinglig som exempelvis en hantel som inte lutar mot något och där vikten dessutom hamnar lite längre ifrån kroppens centrum.

Vill du utmana dig på riktigt – ta en skivstång. Då måste du dessutom parera för att skivstången vill tippa åt olika håll när du rör dig.

Turkish getup är en av världens bästa övningar som du kan använda som en värdemätare på hur mycket starkare du blir som helhet. Du kommer att upptäcka svagheter och stelheter, samtidigt som du lär kroppen att jobba tillsammans och stärker i princip hela kroppen. Och den är rolig!

 

Lycka till!



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Blogg

TÄVLING! Vinn PT-träning till Arena Run 2018


Den 17 februari går 2018 års Arena Run av stapeln. Det är ett rolig och jobbigt hinderlopp på cirka 5 kilometer och funkar för de flesta som gillar att ta ut sig lite. Och som gillar trappor. Loppet springs inne på Friends Arena och själva hinderdelarna är inne på innerplan. Jag har själv sprungit loppet två år och det är verkligen otroligt roligt. Ni som känner mig eller någon gång har läst den här bloggen vet att jag inte gillar att springa, men det är ju det som är så fiffigt – man måste inte tycka att det är kul att springa för att älska det här loppet. Löpningen hamnar liksom inte i fokus, utan man klarar sig bra utan direkt löpträning, så länge du har lite krut i benen. (Jag slog ett helt gäng utpräglade löpare på loppet eftersom jag var bättre på att hantera mjölksyran man drar på sig i alla trappor.)


Och det är just här det fina kommer in – jag vill gärna träna just DIG inför Arena Run 2018. Du får 10 timmar personlig träning med mig och träningsupplägg så att du bara ruskar av dig mjölksyran och flyger som en gasell över alla tänkbara hinder.

Visst låter det kul? Då tycker jag att du ska vara med i tävlingen om platsen.

Jag kör mina PT-kunder på fredagar på Crossfit Nordic i Stockholm, så det kräver ju att du kan komma ifrån just på fredagar. Sedan kan du köra på egen hand resten av passen när helst det passar dig.

Deal? Perfekt! Då tycker jag att du ska skicka in ditt namn och lite information om dig och din träningsbakgrund till anna-lena@womenshealth.se så snart som möjligt, så kommer jag att utse en vinnare inom den närmaste veckan.

 



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

6 frågor till #Challenge21K-coachen Lisa Beskow
Blogg

6 frågor till #Challenge21K-coachen Lisa Beskow


Lördagen den 21 april 2018 är det på premiär för Stockholms nya halvmara som ersätter Womens Health Half Marathon, Tjejmilen 21K. Samma sköna stämning som vanliga Tjejmilen – men dubbelt så långt! Runner’s World i samarbete med Tjejmilen 21K söker nu deltagare till vår satsning #Challenge21K. Nu söker vi 21 tjejer som aldrig tidigare sprungit en halvmara, och som vill utmana sig själva och coachas av den tidigare elitlöparen Lisa Beskow fram till loppet. Du som blir utvald får förutom skräddarsydd coachning också startplats, utrustning med mera.

Läs mer om utmaningen #Challenge21K och hur du ansöker här!

Vem är Lisa Beskow som löpare och coach?
– När jag började med löpning var det på en gång tävlingslöpning som gällde. Då var jag 13 år gammal och framförallt blev jag specialiserad på sträckor från 800 meter upp till 5 kilometer. Under några år hann jag samla på mig ett antal SM-medaljer och jag fick även dra på mig blågula kläder under den perioden. Mitt sista SM gjorde jag 2013, och efter det la jag tävlingsskorna på hyllan. Så nu ser jag mig som en pensionerad tävlingslöpare, som fortfarande älskar att springa och som fortsatt vill hålla en för mig bra nivå. Men det jag verkligen brinner för nu är att förmedla löpning till andra personer. Jag har fått så många fina ögonblick genom löpningen, så nu vill jag att andra också ska få ta del av allt det fantastiska som löpningen kan ge.

Vad tycker du om Tjejmilen 21K som nytt lopp?
– Jag tycker att det är jätteroligt och bra att loppet kommer till. Ända sedan jag började coacha så har ett av mina största mål med löpningen varit att göra det tillgängligt för så många som möjligt. Tjejmilen är precis ett sådant lopp som alltid har känts väldigt tillgängligt, där tjejer på alla olika nivåer och åldrar springer tillsammans. Loppdelen har känts väldigt välkomnande för alla. Därför tycker jag det är så roligt att Tjejmilen blir ett halvmaraton också, för jag tror många tjejer är lite rädda för sträckan, men genom att man överför den välkomnande Tjejmilenkänslan kommer fler att våga ta sig an utmaningen. Många kommer känna och upptäcka att det faktiskt både går och är en kul utmaning, med en härlig känsla efteråt att man klarat det.

Vad krävs det då för de tjejer som vill ta sig an Tjejmilen 21K?
– Som coach tror jag de allra flesta människor klarar springa ett halvmaraton, men det kommer krävas lite mer förberedelser än inför ett kortare lopp. Så man ska ha respekt för sträckan, men om man får förbereda sig under lite längre tid är det fullt möjligt för de som tidigare sprungit lite och nu vill testa på att springa längre.

Vilken är din filosofi som coach och hur kommer det återspeglas till de 21 tjejer du nu ska coacha i #Challenge21K?
– Jag tror på variation och jag tror på kontinuitet. De två ingredienserna leder till glädje i träningen vilket är det absolut viktigaste. Med variation menar jag att man kan förvänta sig många olika typer av träningspass, som kommer ge inspiration och som kommer göra att man tar till sig träningen och blir starkare. När det kommer till kontinuitet är det viktigt att man börjar på en nivå som är anpassad och lagom för individen. Genom att klara träningen växer självförtroendet och det blir kul att genomföra den varierade träningen. Att det är kul och att man känner framsteg borgar för att man verkligen håller i och får den viktiga regelbundna träningen.

Variationen i träningen, är det inom löpningen eller kan man förvänta sig andra pass också?
– Ska man springa lopp är det givetvis viktigt att träningen består av löpning, men jag tror också väldigt mycket på alternativträning. Det är viktigt att skapa en så allsidig kropp som möjligt, där man har rörlighet och styrka för att kunna springa med en bra teknik. Bålstyrka och viss benstyrka hjälper till så att man håller hela vägen till mål, och sen mår man bra både fysiskt och mentalt av att byta ut vissa av löppassen mot annan form av träning.

Hur är det med din egen löpning, ska du springa premiärloppet av Tjejmilen 21K?
– Jo, jag håller i gång min löpning och jag tänker självklart springa loppet. Jag har sprungit halvmaraton tidigare som coach, och det tycker jag är väldigt roligt, och det är det jag ser fram emot att göra även i Tjejmilen 21K. Jag har inte bestämt vilken tidsmål jag ska ha i loppet, utan det beror på hur gänget som kommer med i #Challenge21K siktar mot. Men jag hoppas kunna vara med och peppa några även under loppet och samtidigt uppleva loppet själv.

Läs mer om #Challenge21K och hur du ansöker här! 

 

 


Antal kommentarer: 3


Anna Hagelin

Hej, har sprungit halvmara tidigare men sedan ett par år har det krånglat rejält med skador och sjukdomar. Känner mig som en nybörjare igen!


Karina Göransson

Hej Jag är en kvinna på 52 år, vilken jätterolig utmaning detta verkar va 🙂
Jag springer, men det är väldigt sporadiskt, jag skulle verkligen vilja få det till en vardaglig vana. Vilken dröm att bli coachad av en elitlöpare, det vill jag verkligen. Få råd och tips om hur vad man ska tänka på och få ett upplägg att följa inför loppet, skulle vara så kul. Därför hoppas jag på tur att det blir jag som blir den lyckliga vinnare.


Anna-Karin Nygårds

Jag har som max sprungit tjejmilen en gång. Min vardagliga löprunda hamnar på max 6,5 km. Skulle gärna testa halvmaran och personlig coaching lockar såklart för att få upplägget med att komma iväg. Jag älskar att få springa ute i naturen!



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Sallader som mättar och frestar
Blogg

Sallader som mättar och frestar


Matiga, snygga, goda och pepprade med alldeles alldeles underbara råvaror. Sallader är fantastiska och kan varieras in i det oändliga.
Vi har samlat ett jättegäng med recept du kan testa när några gröna blad toppade med en klyftad tomat känns fattigt och fantasilöst. Du hittar dem på bloggen Healthy Dinner, sök på sallad och låt det vattnas i munnen!

Här några exempel på vad du kan hitta i sallads-skatten:

Sally Voltaires vegansallad

Den är en av storsäljarna i Sally Voltaires restaurang som blivit ett matmekka för den som vill äta mat som smakar godare än godast.

Risnudelsallad med koriander och jordnötter

Kombinationen risnudlar, koriander och jordnötter. Och så en chilidressing på det. Blir så gott så ord är överflödiga…

Snabb sallad som smakar omtanke

Kreatören bakom salladen, Kristina Andersson, är en favorit när det gäller mat och näringslära, så när hon tipsar om en snabb sallad, så vet man att den inte bara är god, utan också innehåller allt man behöver i näringsväg. Tryggt!



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Utmaningen: 30 gröna dagar
Blogg

Utmaningen: 30 gröna dagar


Att äta vegetariskt är för en del inte ens skuggan av en utmaning, medan andra får obehagsrysningar av blotta tanken på att ge upp den blodiga steken till förmån för ett väl anrättat kålhuvud. Men ge det en chans – ge det en månad. Du vet att kroppen, miljön och djuren gillar idén.
    Nej, det är inte fel att äta kött, men många av oss är medvetna om att vi äter för mycket av det, och för lite grönsaker. Och att jorden faktiskt inte kan fortsätta att producera kossor i den hastighet den gör idag.
    Så. Dags att bli grön i en månad! Det är inte så svårt som du tror. Men istället för att sätta dig och glo in i en sorglig grönsakslåda i ett urplockat kylskåp i jakt på inspiration, gå och köp en bra vego-kokbok eller hitta en inspirerande sajt med vegetarisk mat.

”Jamen proteinet då?”
Ja, det är oftast här fantasin tar slut när du ska växla till vegetariskt. Pasta med tomatsås eller ris med wokade grönsaker är inte ultimat om du försöker bygga muskler, eller för att överhuvudtaget få i sig tillräckligt med protein. Men visst finns det vegetariskt protein. Om du väljer att äta mjölkprodukter och till och med ägg kan du stryka det problemet direkt. Väljer du en mer strikt vegetariskt eller vegansk kost bör du ha lite mer koll. Testa att göra sallader på quinoa eller bovete, koka en soppa med linser, grilla tofu eller rör ihop en skön bönsallad med kikärter och sojabönor. Kan du tänka dig att äta små mängder äggvita kan du testa olika quornprodukter.

 ”Vad hände med min frukost?”
Den som är van vid att äta en stor tallrik fil och en macka med skinka kan lätt bli lite handfallen när det ska tillredas vegofrukost. Testa om du gillar några av sojaprodukterna som du hittar i yoghurthyllan (men kolla först så att de inte är väldigt sockrade). Koka en gröt på bovete och bred hummus på mackan. Det finns alternativ. Tappar du inspiration – googla på ”vegetarisk frukost”.

Sköna böcker
Mera vego – mat för hela familjen
Sara Ask, Lisa Bjärbo
52 gröna måndagar
Eva Andersson, Stefan Grynge
Yogamat
Anna Gidgård, Cecilia Davidsson
Det gröna skafferiet
Karoline Jönsson
Vår gröna kokbok
Sara Begner

Gröna sajter
vegoriket.se
vegoteket.se
javligtgott.se
vegetariskvardag.se
vegokoll.se



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*