Blogg

Mil i Milano


 

Man vänjer sig snabbt. Nästan så man börjar klaga på – värmen. 24 C här i Milano, 18 hade varit nog.

Här ska man springa i Mllano. Multo Bene Parko, tar ca 20 mn runt i lugnt tempo.

Vill man springa fortare i parken kan man springa på banan i parken (så stor är alltså parken)

Så här ser man ut en halvtimme efter att man intervjuat Umberto Eco. Lite äldre, lite klokare. Knappast snabbare.

Nästa gång vi träffas hoppas jag slippa bli  intervjuad, sa Eco. Den här boken börjar stå mig upp i halsen. Då dricker vi scotch i stället.

Och jag vek ner mig. Frågade aldrig Eco om Ecos syn på löpning.

Skyller på tidsbrist.

Nu lunch, under något parasoll. Puh, värmen ….


Nytt fullmatat nummer!

i butik 30 september – 22 oktober

  • Stor skoguide. 19 nya modeller
  • Bästa alternativträningen. 10 smarta pass som du måste testa!
  • Ny studie: Den mest effektiva intervallträningen
  • Så tränar du på att hålla rätt fart
  • Så blev Fanny fri från ätstörningen
  • Träna fötterna i tre enkla steg
  • Bo, 75 år, springer 20 mil – i veckan
Bli prenumerant

Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Blogg

Åkererotik


 

Igår tog sig brasan ordentligt. Brann högt, lågorna slickade kosmos i, tja, brasan?  Vi eldade med tallar och taggiga rosengrenar, det knastrade fint. Utsikt över Barkaby flygplats, planlös.

Värdinnan erinrade sig att  i en annan tidsålder jagade husbönderna slavar och annat tjänstefolk ut på åkrarna för frejdig kopulation under valborgsnatten. Allt för att sådden skulle bli så bra som möjligt.

Lite lugnare traditioner nuförtiden. En kvist till, två, ”Vinter rasat ut” … sådant gammaldags jordbruk hade nog heller inte varit särsklit lämpligt i går, inte många grader över noll. Nästintill frysläge för amorösa äventyr. Därtill ont om tjänstefolk och slavar …

I morse ut i friska vindar. Isvindar. Vart kom dom ifrån?

Förra helgen badade jag. Kände mig tvungen hoppa i efter son, fem år ”det är inte alls kallt pappa”. Det var inte så farligt. Iskrosset i benhåren smalt snabbt undan i solen. Hade man varit (renrakad) triatlet hade man nog frusit förfärligt.

Stora Skuggan, Brunnsviken, 27 km. Det kändes rätt långt. Tre veckor kvar till Riga Marathon, tar det som det kommer. Det okändas lockelse.

Som  Umberto Ecos nya. En bok som spänner över väldiga sfärer. Det är inte för inte som Eco har ett priivat bibliotek på runt 38 000 volymer. Är dock inte säker på om han har någon bok  om löpning.

I morgon mot Milano för att prata med Umberto. Om boken. Och kanske lite om löpning.

Signor Eco, är löpning att betrakta som en religion?

Tror jag spar den frågan till sist.

Arrividerci!



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Blogg

Vida hav


 

Påskafton. Upp tidigt. En slags återuppståndelse, om och om igen. Löpning ut på Djurgården. Löpning in i våren. Lugn puls, 85 min distans, genom ett hav av vitsippor. Modell gudomlig design.

Sen for far med familj till en sjö. Tog fram kniven, tog tag i en tall. Barken var så tjock så tjock. Tror inte tallen tog illa vid sig.

Sjösättning. Och skeppet far, lövely, över vida hav.

 



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Blogg

Mera Morning Glory


 

Det är solen. Den stiger upp tidigt nu. Smyger genom persiennerna, knackar på ögonlocken. Men va faen, klockan är ju bara halvsex.

Sex är man vaken, och ut och fånga dagen. Eller morgonen. Med vintervantarna på. Minns förrgår, hur nakna fingrarna höll på att förgås. Känsliga fingrar. Nu svettvarma efter två kilometer. Härligt. Fokus på löpningen.

Och det var Narvavägen ner, och det var vägen över Djurgårdsbron, och tjena Gröna Lund, tyst o stilla, och Skansen till vänster, och långa backen upp mot Djurgårdsskolan, fin pulshöjare, och så ner på rulle förbi Italienska ambassaden, och vidare mot strandpromenaden längs Saltsjön.

Passerade Thielska Galleriet, där intendentparet Lindes har blivit uppsagda från sin lägenhet. Ulf Linde har fyllt 82 år nu. Läs hans fina ”Spejare”, den lär dig se konst med nya ögon. LIndes ögon.

Låt paret Linde bo kvar! Stoppa ekonomerna som vill göra kafé av lägenheten! Upp till kamp … för … Humanismen!

Rundar Blockhusudden. Ack blåa vattenvidder, ack skönhet. Naturen, en konstnärlig installation av gudomliga proportioner.

Och sen mötte jag en sådan här:

 

 

Kanske konstnären själv? Vem vet? Det är mycket man inte vet.

Vi sprang ikapp en sväng, men två ben är ju inte mycket mot fyra. Bocken bockade för sällskapet, drog strax till skogs i (uppskattningsvis) 2.50 fart.

Vidare backen upp mot Rosendal, och så ner igen och bort mot Djurgårdsbron. Och Narvavägen upp, och snart var man hemma igen.

Ingen dum början på denna dag. Kunde man tala om en Skärtorsdag i rosa skimmer.

Glad Påsk!


Antal kommentarer: 1

Kenneth Gysing

Hej Lars Mikael,

tack för fin kommentar.
Linde biter fint ifrån sig i dagens DN!
Förändring innebär inte alltid förbättring.
Låt Thielska förbli som det är, liksom Djurgården. Så vi får springa där ifred 😉

G



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Snabbast någonsin på maraton!
Blogg

Snabbast någonsin på maraton!


Kenyanen Geoffrey Mutai, 29, korsade mållinjen på 2.03.02,
tätt följd av landsmannen Moses Mosop, 25, som debuterade på maratondistansen
med tiden 2.03.06.

Amerikanen Ryan Hall slutade fyra på tiden 2.04.58, fem
sekunder efter trean, etiopiern Gebre Gebremarian, som gick in på 2.04.53.
Halls tid är den snabbaste en amerikansk någonsin gjort.

På damsidan vann Caroline Kilel, Kenya, på 2:22:36, följd av
Desiree Davila, USA, 2:22:38. På femte plats kom Kara Goucher, USA, som slog
personligt rekord med 2:24:52, detta sex månader efter att hon fött barn. Kara
Goucher som kan ses på omslaget till senaste numret av Runner’s World

Tiderna kommer dock följas av en asterisk i statistiken. Bostons
banprofil är inte godkänd för rekord. Enligt IAAF, International Association of
Athletics Federation, får en maratonbana inte tappa mer än totalt en högst en
meter per kilometer, för att ett rekord ska erkännas som världsrekord. Boston
Marathon tappar totalt 3,1 meter per kilometer.

> Läs mer om Boston Marathon här


Antal kommentarer: 8

Para G Rhyttare

Det var inte världsrekord. Faktum är att det redan innan loppet var känt av alla med kunskap om regelverket att det med bokstavligen ett hundra procents säkerhet inte kunde bli världsrekord i Boston. I år heller. Eftersom banan fortfarande inte följer reglerna för rekord.
Jag begriper mig faktiskt inte på folk som ens ifrågasätter varför det inte kan godkännas som världrekord.


Lill-Jonke

Finns det någon rakinglista över lätta och svåra banor? Stockholm har jag för mig rankas som relativt svår.


Lill-Jonke

Finns det någon rakinglista över lätta och svåra banor? Stockholm har jag för mig rankas som relativt svår.


Kim

Moses Mosop gjorde alltså debut och slog även han det tidigare världsrekordet? Jisses…


Lars Mikael

Påsken, Marathon och Asterisk …
Så här på påskafton vill jag bara sådär nämna att begreppet asterisk – med tanke på artikeln ovan och dess upplysande om att ”tiderna kommer dock följas av en asterisk i statistiken” – egentligen ytterst i etymologisk mening alltså avser en ”liten stjärna” (av grekiskans asteriskos).
Frågan man då mindre osökt kan ställa:
Är de fantastiska tiderna på 2.03-2.04-talen i Boston att betrakta som ”mindre värda”? Är Mutai och Mosop s.a.s. mindre stjärnlöpare beträffande Boston Marathon 2011 …
Och vad/hur bryr sig och relaterar gemene man och kvinna om en asterisklöpartid, egentligen? …


Johan

Varför anger de ens tiden i statistiken över huvud taget, när banan inte är till fullo godkänd? Det skapar enbart förvirring. Asterisker är inte ett under av tydlighet för gemene man.
Slutsats: Haile Gebrselassies 2.03,59 är och förblir det gällande världsrekordet.


Mr Admin

Skriver en ny kommentaras fasd f


Lars Mikael

Johan: Du har rätt i att 2.03.59 är det gällande världsrekordet på herrarnas maraton – och så står det även i den gällande och [senast] uppdaterade statistiken (på IAAF:s hemsida i kväll).
Och tittar man för övrigt vidare på nämnde Haile Gebrselassie hos IAAF och dess statistik i vad de kallar ”Records by Category”, och ämnar kika på extrastatistken s.a.s., så ståtar rekordlöparen Haile med 4 stycken (!) världsrekord för närvarande … Jo, det är sant!
– 20000 meter: 56.26 +
– En timme: 21285 meter
– 30 km: 1.27.49 +
– Maraton: 2.03.59
Självklart skall även IAAF ha med asterisk-er …
Ingen rekordtabell helt utan någon form av asterisk …
Jag förstår din ”gemene man-indignation”!
Statistiken (och verkligheten) inbegrips dock inte helt sällan
med en inte alltid klockren tydlighet.
Vi har att leva med dettas faktum.
Mvh.



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*

Blogg

Morning Glory


 

Upp med ett ryck. 05.55. Fönster upp. Kallt! Långtights på. Mot Djurgården. Frost i ekars skugga. Ånga över Saltsjön. Vackert. Men arma fingrar. Frysta.

På Djurgården står tiden stilla (före frukost).  Årslag plaska. Är det gamle Bellman på väg?

Som i Epistel no 25. Den frustar vi friskt, i poetisk yra, under 12 km lugn löpning.

Blåsen nu alla,
Hör böljorna svalla,
Åskan går.
Venus vil befalla,
Där Neptun rår.
Simmen Tritoner,
Och sjungen milljoner
Fröjas lof;
Svaren Postiljoner
I Neptuns hof. –  –  –
Se Venus i sin pragt,
Kring hänne hålla vakt

Änglar, Delphiner, Zephirer och Paphos hela magt;
Vattu-Nympher plaska kring

I Ring. –  –  –

Foglarna titta
Och fiskarna spritta
Ur sit rum;
Gastarna de sitta
På hafvets skum;
Vädrena susa,
Sig böljorna krusa,
Bugna ner;
Skyarna bli ljusa,
Och Solen ler. –  –  –
Venus på fältet är,
Snäckan som hänne bär,

Sirad med Vimplar och Blomster, den gula vassen skär;
En Triton med Solhatt stor

Nu ror. –  –  –

Dån hörs från logen,
Och säden fullmogen
Blixtrar nu;
Göken gal i skogen
Så matt Kuku;
Kråka och vipa
Nu näbbarna slipa,
Flyga snällt;
Pan han tar sin pipa,
Och blåser gällt. –  –  –
Hjortarna stångas, slåss;
Älgarna fly som bloss;

Glimmande, Simmande, Venus hon lemnar sin Caross,
Går in i Palemons Tjäll

I quäll. –  –  –

Venus du täcka,
Fritt lemna din snäcka
Vid vår strand;
Lustan sku vi väcka
Med glas i hand.
Ach! mina Vänner,
Hvar en af Er känner
Mina drag;
Blåsen goda männer,
Valdthornen tag. –  –  –
Du Ulla Winblad kåt,
Gunga i Roddar-båt.

Du är vår Venus, Mamseller, Gesäller gör din ståt;
Stig i land på Paphos ö,

Min mö. –  –  –

Om denna Parken,
Rår Kärleks Monarken
Och en Kung;
Djurgåln heter marken;
Stöt Valdthorn, sjung!
Sjung til exempel
Om Fröjas små Tempel
Som här stå,
Med uråldrig stämpel
Och Måssa på. –  –  –
Sjung här om Jungfru-mord,
Om hur en Brud blir gjord,

Hur under Valdthorn hon kämpar och spritter på et bord.
Ulla Winblad, ingen skymf,

Min Nymph. –  –  –

Nig nu och buga,
Träd in i min stuga,
Dansa om.
Fröjas barn ä sluga;
Kom Ulla kom.
Hör du ej suset?
Si Värden i huset
Fader Berg;
Valdthornet och kruset
Ge Gubben färg. –  –  –
Djurgårds Herdinna snäll!
Här är Palemons Tjäll;

Här ser du herdar som ragla båd morgon, middag, qväll,
Herdar utan lamb och får.

Gutår! –  –  –

Blås Musikanter
För Ulla galanter
Och förnäm.
Skira Engageanter,
Och Diadem!
Putsa Chignonen,
Och sväng Roberonden
Vid och stor.
Blåsen i Portgången
Et ståtligt Chor. –  –  –
Dyrka Cupidos namn;
Öpna din varma famn;

Pusta och flåsa och flämta och blekna som en hamn.
Hjertat klappar, Pulsen går,

Han slår. –  –  –
Corno

Sjungom nu alla!
Lät kärlek befalla
Våra lif;
Lät oss Spelmän kalla
Til tidsfördrif;
Svalkom vår tunga,
Och låtom oss sjunga
Glädje-sång;
Dansa gamla, unga
Nu på en gång. –  –  –
Nympher och friskt Calas,
Vällust i blod och glas,

Sömniga ögon, friskt hjerta, Fioler, Sång och Bas
Hvar Epistel innebär

Och lär. –  –  –

OCH SEN  sms:a brorsan och sa han morgonsimmat och simmat snabbare än en löpare som sprungit maran på 2.37. Strongt.

Å andra sidan springer jag nog snabbare än Therese Ahlshammar …



Lämna kommentar

Fyll i formuläret nedan för att kommentera inlägget. Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta*

*

*